دسته‌بندی نشده, وبلاگ

عطر، ادوپرفیوم و ادکلن چیست و چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت عطر و ادکلن

عطر، ادوپرفیوم و ادکلن چیست و چه تفاوتی باهم دارند؟

از دوره های قدیم تا به امروز یکی از نشانه های شیک پوشی؛ خوشبو بودن است. امروزه محصولات خوشبو کننده مختلفی در بازار موجود است مثل عطر، ادکلن، ادوپرفیوم و … . این محصولات در میزان غلظت اسانس عطر و مواد اولیه دیگر آن متفاوت هستند و تندی و ماندگاری عطر بر اساس غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات مورد استفاده در آن است. درواقع هر چقدر درصد ترکیبات معطر بیشتر باشد شدت و ماندگاری آن نیز بیشتر می شود. اما وقتی وارد یک فروشگاه می شویم و با حجم بالایی از اصطلاحات و نام محصولات خوشبو کننده روبرو می شویم آیا با معنی تمامی آنها آشنا هستیم؟ برای یک انتخاب خوب حتما لازم است با معانی و تفاوت آنها آشنا باشیم. با هلنسا همراه باشید..

عطر یا پرفیوم چیست؟

در میان محصولات خوشبو کننده عطر یا پرفیوم یا perfume غلیظ‌ ترین، خالص‌ترین، ماندگارترین و در عین حال گران‌ترین محصول است. عطر از ۲۰ الی ۴۰ درصد اسانس روغنی و خالص تشکیل شده‌ است و ۲۴ الی ۴۸ ساعت معمولا ماندگاری دارد. یعنی اگر صبح از عطر خود استفاده کنید بستگی به نوع عطر احتمالا تا صبح فردا یا غروب بوی آن را به وضوح احساس خواهید کرد. بنابراین طبیعی است که بیشترین قیمت را نیز دارد.

اشخاصی که دارای پوست حساس هستند بهتر است بیشتر از عطر استفاده کنند زیرا الکل آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است، بنابراین باعث خشکی پوستشان نمی شود.

ادوپرفیوم چیست؟

ادو پرفیوم یا EDP  به معنی «مایع عطر» است که بعد از  پرفیوم بیشترین غلظت را دارد (غلظت ۱۵ تا ۲۰‌ درصد اسانس‌های روغنی معطر). این محصول رایج‌ترین نوع عطر است و از محبوبیت بالایی میان خریداران برخوردار است. ادوپرفیوم بستگی به کیفیت و نوع آن معمولا تا ۸ تا ۲۴ ساعت ماندگاری دارد. این محصول ماندگاری و پخش بوی بالا و رضایت بخش پرفیوم را دارد و همزمان ملایمت و سبک مناسبی را نیز به همراه دارد.

شرکت های صنعت عطر سازی پس از تولید کردن ادوپرفیوم هنگام فروش عمده ادوپرفیوم های خود معمولا به ازای هر ۱۰ الی ۱۲ ادوپرفیوم یک تستر ادوپرفیوم نیز درون بسته بندی قرار می دهند. این تستر ها به هیچ وجه فروشی نیستند و حتی بر روی آن ها جمله Not for Sale درج می شود تا از فروش آن جلوگیری شود. این تسترها تنها برای این است که خریدار بدون باز کردن جعبه ادوپرفیوم، بتواند رایحه آن را استشمام کند و در صورت رضایت اقدام به خرید آن نماید.

ادکلن چیست؟

اُدْکُلُن یا EDC به فرانسوی eau de Cologne)‏(  معمولاً محصول خوشبو کننده ای است که در ترکیبشان ۲ تا ۵ درصد اسانس روغنی و خالص استفاده می‌شود و محلول در الکل است. به خاطر درصد بالای الکل در این محصول قیمت آن پایینتر است. اما ماندگاری بو در آن معمولا حداکثر ۲ ساعت است. از آنجایی که این محلولی رقیق و معطر را بسیاری از آقایون برای خوشبو و ضدعفونی کردن صورت به ویژه پس از تراشیدن موهای زاید چهره استفاده می کنند بسیاری بر این باور غلط هستند صرفا مختص به آقایان است.

این محصول اولین بار به وسیلۀ یک ایتالیایی به نام جووانی ماریافارینا (۱۶۸۵ـ۱۷۶۶) در شهر کُلن آلمان ابداع و به نام اُدکُلن (به فرانسه: آبِ کلن) معروف شد، به باور عده ‌ای مبدع اصلی ادکلن ایتالیایی دیگری به نام فمینیس فرمول ادکلن را در کلن، قبل از ۱۷۰۰ اختراع کرده بود.

ادکلن معمولاً در شیشه های بزرگتری به فروش می رسد چون ماندگاری کمتری نسبت به پرفیوم و ادوپرفیوم دارد و میزان بیشتری از آنها مصرف می شود. معمولا پایه بوی ادو کلن ها سبک تر و مرکباتی است.

 

سخن آخر

محصولات خوشبو کننده مانند عطر (پرفیوم)، ادوپرفیوم و ادکلن در رایحه های مختلف تولید می شوند و تفاوت آن در میزان عصاره روغنی معطر و محلول آن است که باعث تفاوت در میزان ماندگاری، پخش بو و … در آن می شود همچنین بر روی قیمت و حجم آن نیز مؤثر است. شما می توانید محصولات هلنسا را که شامل محصولات مختلف خوشبو کننده است را بصورت آنلاین از سایت هلنسا خریداری نمایید.

———————

بیشتر بخوانید:

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.