وبلاگ

چرا در زمان خرید عطر نباید قهوه بو کنیم؟!

خواص بو کردن قهوه

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چرا وقتی وارد فروشگاه های عطر و ادکلن می شوید، با دانه های قهوه بر روی پیشخوان آنها مواجه می‌شوید. یا شاید برخی از شما تجربه این را داشته است که در هنگام خرید عطر و ادکلن، فروشنده بعد از بو کردن رایحه ای، دانه های قهوه را می‌دهد تا بو کنید. دلیل آن چه می‌تواند باشد؟

بنابراین در این مقاله سعی ما بر این بوده است که نقش قهوه در عطر فروشی ها را برای شما عزیزان به طور کامل توضیح دهیم.

پس باما همراه باشید.

قبل از وارد شدن به بحث اصلی مان بهتر است به طور مختصر با تاریخچه قهوه و همچنین تاریخچه عطر آشنا شویم.

 

 

 

 

 تاریخچه قهوه 

تاریخچه قهوه آنطور که از منابع به دست آمده، مشخص است، مربوط به قرن یازدهم میلادی می باشد. هنگامی که یک چوپان مشاهده می‌کند که گوسفندانش پس از خوردن برگهای یک درخت خاص، انرژی زیادی گرفته اند. بعد از آن مردم قبیله میوه آن را مصرف کردند و شاهد انرژی بالای خود شدند. به همین دلیل مصرف مردم ادامه پیدا کرد تا اینکه در قرن دوازدهم میلادی برای اولین بار قهوه به شکل یک نوشیدنی در اتیوپی مصرف شد.

اگر بخواهیم از مناطق قابل کشت قهوه بگوییم، پرورش قهوه معمولاً در کشورهای حاشیه خط استوا از جمله جزایر کارائیب، آمریکای جنوبی و شرق آفریقا انجام می گیرد. سپس در هنگام رسیدن میوه گیاه قهوه، دانه های قهوه را برداشت، پردازش و در نهایت خشک می کنند. دانه های قهوه خشک شده، به درجات مختلف بو داده می‌شوند، که بسته به عطر و طعم مورد نظر می توان کیفیت های مختلفی را برای این محصول در نظر گرفت.

در دین اسلام نوشیدن قهوه از قرن سیزدهم میلادی مورد توجه قرار گرفت و تا آخر قرن پانزدهم در مصر، شام و عثمانی به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی های الکلی مصرف گردید.

علاوه بر آنکه نوشیدن قهوه از پرطرفدار ترین نوشیدنی ها است، در صنعت عطر نیز از اسانس قهوه استفاده می‌کنند و عطرهایی که اسانس قهوه دارند از پرکاربردترین و پر فروش ترین عطرها به شمار می‌روند.

و در آخر با بردن نام انواع گونه های قهوه، از جمله اسپرسو، کاپوچینو، قهوه فوری، قهوه فرانسه و قهوه ترک به بحث در مورد تاریخچه قهوه اکتفا می کنیم و توضیحات بیشتر خارج از موضوع مقاله می باشد.

 

 

خرید ادکلن مردانه تلخ

خرید ادکلن مردانه تلخ

 

 تاریخچه عطر

همانطور که اشاره ای به تاریخچه قهوه شد، بهتر است اشاره‌ای هم به تاریخچه عطر بکنیم.

در دوران باستان، انسان ها برای آنکه بوی معطری ایجاد کنند، مواد معطری را می‌سوزاندند و توسط آن رایحه ای خوشبو به وجود می آمد. آن طور که مشخص است، عطر ها در گذشته از مواد طبیعی ساخته می‌شدند و امروزه برای تولید عطر ها، از ترکیب حلال ها، اسانس ها و تثبیت کننده ها استفاده می کنند.

می‌توان گفت هنر عطرسازی از زمان باستان در مصر و بین النهرین ایجاد شده است. بنابراین اولین عطر جهان در مصر به عنوان بخشی از مراسم مذهبی شان استفاده می شود. مصری ها برای ساختن عطر هایشان از گل یاس، صمغ، درخت کندر، عسل و سوسن سفید استفاده می کردند و نکته قابل توجه این است که هنوز هم این عناصر از مهمترین مواد در صنعت عطر سازی هستند.

خوب است بدانید با وجود آنکه مصری ها، یونانی ها و رومی ها با تولید عطر آشنا بودند، ولی تقطیر سیستماتیک عطرها در قرون وسطا، به وسیله دانشمندان ایرانی صورت گرفت و حدود ۲۵۰۰ سال است که ایرانیان از عطر و مواد خوشبو کننده به صورت زینتی و تجملاتی استفاده می کنند.

 

بادی اسپلش ویکتوریا سکرت جان یک زن را گرفت!

 

خرید ادکلن مردانه

خرید ادکلن مردانه

 

 

نقش قهوه در عطر فروشی ها

هنگامی که برای خرید عطر به عطر فروشی ها می رویم، پس از تست اولین عطر، توانایی تشخیص بوی عطر بعدی کاهش می یابد و دیگر نمی توانیم بوی واقعی آن را احساس کنیم. در واقع بینی ما به دلیل خستگی بویایی، قادر به تمایز بوی بین عطرها نیست.( به خستگی بویایی، کوری بینی هم گفته می‌شود و آن یک اختلالی است که به صورت موقت در بینی ما ایجاد می شود و هنگامی که در معرض بوهای زیادی قرار می گیرد، قادر به تشخیص نمی باشد.)

برای اینکه بتوانیم چندین عطر را بو کنیم و بوی هر عطر را درست تشخیص دهیم و در نهایت انتخاب درستی در موقع خرید داشته باشیم، فروشنده توصیه می کند از عنصری مثل بو کردن قهوه، که دارای آنتراکیتون و پیریدین است، استفاده کنیم. زیرا فروشندگان عطر، معتقدند که قهوه پرزهای بینی را ترمیم می کند و حس بویایی را دوباره به راه می‌اندازد. یا به عبارتی بر این باورند که دانه‌های قهوه، نقش نوعی پاک کننده را برای بینی ما دارند و این شرایط را برای ما مهیا می‌کنند که به استشمام عطر های بیشتری بپردازیم.

البته باید بدانید که تست کردن هم زمان ۳عطر، حتی با وجود قهوه هم، حس بویایی مان را گمراه می کند. بنابراین به نظر کارشناسان بهترین راه این است که ۵ الی ۱۰ دقیقه در هوای آزاد که هیچگونه بویی نیست نفس بکشیم، در این صورت حس بویایی مان دوباره آماده می شود.

در این باره در ادامه مفصل تر توضیح می دهیم.

 

فرق بادی اسپلش و اسپری بدن

 

آیا واقعا دانه های قهوه مشام ما را تازه میکنند؟

جواب خیر می باشد، و می توان گفت این عمل بو کردن قهوه، نوعی ترفند روانشناسی از سوی فروشنده می باشد و با این کار این حس را در ما القا می‌کند که می توانیم چندین عطر را تست کنیم، بدون آن که بوها را با یکدیگر اشتباه بگیریم و اینکه می‌توانیم درست تشخیص دهیم.

بنابراین نتیجه می گیریم که دانه های قهوه یک نوع بازاریابی فوق العاده حرفه ای از سوی فروشندگان عطر می باشد و برای پاکسازی بینی چندان هم موثر نمی باشند.

علاوه بر آن برای آنکه دقیق‌تر به این سوال جواب دهیم، بهتر است این موضوع را هم بدانید که طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه راکفلر، نشان می دهد که بینی ما می تواند یک تریلیون بوهای متمایز را از یکدیگر تشخیص دهد.

همچنین دانشمندانی مثل دکتر الکسیس گروسوفسکی طبق تحقیقاتی که انجام داده است، ثابت می کند که دانه های قهوه برای پاکسازی بینی ما تاثیر چندانی ندارد.

 

 

خرید ادکلن تلخ

خرید ادکلن تلخ

 

 

بهترین راه مقابله با خستگی بویایی، در فروشگاههای عطر و ادکلن چیست؟

۱_ استشمام هوای تازه

۲_ استشمام برش‌های لیمو

۳_ بو کردن پوست بدن خود( این راه کار را عطاری ها هم به کار می‌برند و در صورت لزوم خم آرنج خود را بو می کنند )

۴_ خرید چند نمونه عطر مورد علاقه خود در حجم‌های کوچک‌تر( زیرا علاوه بر قیمت پایین آنها، می توانیم در طی چند روز هر کدام از آنها را روی پوست خود اسپری کنیم. در این صورت با آزمایش هرکدام از عطرها، از میزان دوام آن، پخش بو و سازگاری آن عطر با پوستمان آگاه می شویم)

 سخن پایانی …

اساساً غدد لنفاوی که در بینی ما وجود دارد برای تشخیص بو های اطراف ما است. اما بعد از مدتی، عطر های تکراری که دریافت می کند، دیگر به مغز ارسال نمی کند و این باعث می شود که ما فکر کنیم عطری وجود ندارد یا بوی عطر را درست تشخیص ندهیم. ولی برای خالی کردن شامه خود توسط دانه های قهوه ای که در عطر فروشی ها وجود دارد، نباید این کار را انجام دهیم و این یک باور غلط می باشد.

می توان گفت که دانه‌های قهوه شامه ما را به هیچ وجه نمی توانند از لحاظ بویایی پاک کنند.

و در آخر توجه داشته باشید که قبل از خرید عطر، هیچگونه عطری به خود نزد باشید و همچنین در فروشگاه  عطر، برای تست کردن عطر، آن را روی پوست خود امتحان نکنید زیرا همانطور که قبلاً به آن اشاره شد پوستمان را برای خالی کردن شامه نیاز داریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.