وبلاگ

حساسیت به عطر: زمانی که رایحه ها باعث بروز علائم می شوند

حساسیت-به-عطر

اگر هر بار که بوی عطر یا خوشبوکننده اتاق استفاده می کنید، دچار مشکلاتی می شوید، ممکن است یکی از چندین نفری باشید که به عطر حساس هستند.

کسانی که آسم یا حساسیت های شیمیایی دارند ممکن است بوی تند را به دلیل علائم آلرژی مانندی که ایجاد می کند برایشان مشکل ساز شوند.

برای مثال، برخلاف گرده گل ها و درختان، عطرها و رایحه‌ها در واقع آلرژن نیستند، آنها تحریک‌کننده هستند – اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانند علائم آلرژی مانند عطسه را ایجاد کنند.

حساسیت به عطر را می توان به عنوان تحریک یا واکنش نامطلوب به مواد شیمیایی موجود در عطر یا سایر محصولات معطر مانند خوشبو کننده های هوا و لوازم آرایشی تعریف کرد. حساسیت به بوهای تند می تواند کسانی را که به این محصولات حساسیت دارند بیمار کند. افراد مبتلا به آسم یا سایر بیماری های تنفسی در مقایسه با افراد سالم بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی های عطری هستند.

اگر پس از تماس با عطر یا رایحه ، واکنش فیزیکی داشته باشید، ممکن است آلرژی داشته باشید. یک عطر متوسط ​​حدود ۱۴ ماده شیمیایی دارد که می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند.ترکیبات رایج موجود در عطرها که می توانند باعث واکنش شوند عبارتند از: سیترونلا، خزه بلوط، بلسان پرو و ​​اجزای مصنوعی.

بنابراین تفاوت بین یک آلرژن و یک محرک چیست؟

به عبارت نسبتاً ساده، یک آلرژن واقعی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن، مواد شیمیایی را برای مبارزه با مهاجم آزاد کند. در راه نبرد، ممکن است التهاب ایجاد شود – چشم ها آب می افتند، و گرفتگی بینی رخ می دهد و… .

از طرف دیگر، یک محرک سیستم ایمنی را تحریک نمی کند. چیزی که مردم آن را “حساسیت عطر” می نامند، حساسیت به برخی از مواد شیمیایی موجود در عطر است.

علائم حساسیت به عطر

شما می توانید دو نوع علائم آلرژی را به دلیل حساسیت به عطر داشته باشید

۱- علائم تنفسی، بینی و چشمی، بسیار شبیه به علائم آلرژی فصلی هستند

۲- و یا علائم آلرژی پوستی .

بیشتر بخوانید:تاثیر بوییدن قهوه در تشخیص انواع رایحه ها

علائم حساسیت به عطر می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • سردرد
  • دشواری در تنفس
  • خس خس سینه
  • احساس سفتی در قفسه سینه
  • بدتر شدن علائم آسم
  • آبریزش و گرفتگی بینی
  • عطسه کردن
  • آلرژی پوستی مانند احساس سوزش روی پوست که با سوزش یا زخم قابل مشاهده است

افزایش حساسیت به عطر

بیشتر علائم حساسیت به عطر خفیف است. اگر پس از تماس با عطر ، عطسه یا سایر تحریکات خفیف را تجربه کردید، ممکن است فقط به عطر حساسیت داشته باشید. افرادی که آسم دارند ممکن است نسبت به عطرها حساس تر باشند و ممکن است علائم آلرژی یا بدتر شدن علائم آسم را در اثر قرار گرفتن در معرض عطرها، و سایر مواد شیمیایی تجربه کنند.  اگرچه واقعاً ارتباط ثابتی بین آسم و حساسیت به عطر وجود ندارد.

اغلب بیماران مبتلا به آلرژی به دلیل بیماری آلرژیک اولیه، نسبت به این محرک‌ها حساس‌تر هستند. بنابراین، تشخیص مناسب توسط یک متخصص برای درمان علائم این بیماری ضروری است.

پیشگیری و درمان حساسیت های بویایی

اگر با علائم آلرژی ناشی از حساسیت به عطر سر و کار دارید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تسکین آن انجام دهید.

آنتی هیستامین های بینی و داروهای کورتیکواستروئیدی بینی می توانند به طور موثر علائم آلرژی ناشی از این حساسیت ها را کنترل کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد از دوستان، همسر یا شریک زندگی و همکاران خود بخواهید که  استفاده از محصولات با عطر زیاد در اطراف شما برای جلوگیری از علائم آلرژی خودداری کنند.

البته، هیچ قانون سخت و سریعی در مورد اینکه چه چیزی می‌توانید استفاده کنید و چه چیزی نمی‌توانید استفاده کنید وجود ندارد – حساسیت به عطر یک مسئله فردی است.

حساسیت می تواند در بین افراد متفاوت باشد. در برخی از بیماران همه بوها آزاردهنده هستند و در برخی دیگر فقط بوهای قوی آزاردهنده هستند.

توصیه مهم به افرادی که دارای تنگی نفس هستند و یا به عطر حساسیت دارند:

در صورتی که دچار تنگی نفس هستید و یا به عطر حساسیت دارید اما همچنان قصد استفاده از عطر و ادکلن را دارید. بهترین پیشنهاد و راهکار استفاده از ادوتویلت ها و عطرهای سبک می باشد و همچنین پاف کمتری را اسپری کنید تا نیاز نباشد خودتان را از دنیای زیبای عطرها محروم کنید.

 

 

پیشنهاد ویژه : خرید ادکلن اصل هلنسا را میتوانید از سایت ما به صورت آنلاین خریداری نمایید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.