وبلاگ

هرآنچه باید درباره اصطلاحات عطر و ادکلن بدانید..

خرید عطر جدید با تمام رایحه های موجود می تواند کاری بسیار سخت باشد. همچنین نه تنها رایحه های بی شماری موجود است، بلکه غلظت عطرهای مختلفی نیز وجود دارد.

واژگان گسترده عطر می تواند باعث شود بسیاری از افراد با دنیای عطر احساس بیگانگی کنند. ما در این مقاله خانواده عطرها، نت‌ها و عبارات رایج رایحه را رمزگشایی کرده‌ایم تا در کمترین زمان مانند یک متخصص عطر صحبت کنید و باید اصطلاحات عطر و ادکلن آشنا شوید.

 بخش هایی از یک عطر

نت

درست مانند موسیقی، عطرها از نت های مختلفی تشکیل شده اند. توانایی تسلط بر نت های عطر برای هر عاشق عطری کلیدی است. با درک نت‌های عطر خود، می‌توانید هر بار عطر مناسبی را پیدا کنید.

ما به عنوان متخصصان عطر، بر ایجاد رایحه‌هایی تمرکز کرده‌ایم که باعث لبخند زدن شما شود. برای کمک به شما در یافتن رایحه ای مناسب برای خود، راهنمای کاملی در اینجا آورده ایم:

نت‌های عطر در اصل لایه‌های رایحه متفاوتی هستند که عطر نهایی را تشکیل می‌دهند. این رایحه ها به سه عنصر متمایز تقسیم می شوند: نت های بالایی، نت های قلبی و نت های پایه.

نت های بالایی، قلبی و پایه در کنار هم برای ایجاد یک عطر زیبا کار می کنند. بدون ترکیب هر سه اینها ، یک عطر جذاب ساخته نخواهد شد.

یادداشت های بالا

نت‌های ابتدایی عطر گاهی اوقات به‌عنوان نت‌های آغازین یا نت‌های سر شناخته می‌شوند، زیرا نت‌های عطری هستند که بلافاصله پس از استفاده مشخص می‌شوند. نت‌های بالایی سبک‌ترین نت‌ها هستند. در نتیجه سبک بودن، نت‌های بالایی نیز اولین نت‌هایی هستند که محو می‌شوند ، اما این اهمیت آنها را نادیده نمی‌گیرد.

نت های بالایی نشان دهنده اولین برداشت است. آنها ممکن است ماندگارترین عنصر یک عطر نباشند، اما اولین چیزی هستند که هنگام امتحان یک عطر جدید استشمام می کنید. نت‌های ابتدایی رایحه‌های اولیه را نشان می‌دهند که شما را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند اولین برداشت خود را از عطر ایجاد کنید.

نت های اولیه معمولی شامل عناصر مرکبات (ترنج، لیمو، پوست پرتقال)، میوه های سبک (انیسون، انواع توت ها، گریپ فروت) و گیاهان تازه (ریحان، مریم گلی، اسطوخودوس) است.

یادداشت های قلبی

همانطور که از نام آنها پیداست، نت های قلبی در قلب عطر قرار دارند. در غیر این صورت به عنوان نت های میانی شناخته می شود، این لایه رایحه پایه و اساس هر عطر است و تقریباً ۴۰ تا ۸۰ درصد از عطر نهایی را تشکیل می دهد.

نت های قلبی درست قبل از محو شدن نت های بالایی شروع به ظاهر شدن می کنند و به شدت بر نت های پایه بعدی تاثیر می گذارند.  قلب یک عطر باید دلپذیر و خوش بو باشد. به همین دلیل، رایحه هایی مانند دارچین، گل رز، یلانگ یلانگ، علف لیمو و نرولی همگی از نت های قلبی رایج و قابل تشخیص هستند.

یادداشت های پایه

در نهایت، نت‌های پایه پس از تبخیر کامل نت‌های ابتدایی شروع به درخشش خواهند کرد. نت های پایه به تنهایی ۱۰ تا ۲۵ درصد از عطر نهایی را تشکیل می دهند. با این حال، نت های پایه نیز با نت های قلبی ترکیب می شوند تا پیچیدگی عطر را عمیق تر کنند.

در جایی که نت‌های بالایی تاثیر اولیه را ایجاد می‌کنند، نت‌های پایه با دوره خشک شدن عطر همراه می‌شوند و بنابراین، نت‌های پایه اثر نهایی و ماندگار را ایجاد می‌کنند.

نت های پایه اغلب غنی و روان هستند و همچنین ماندگاری بیشتری در بین سه نت دارند. نت های پایه رایج عبارتند از چوب سدر، چوب صندل، وانیل، نعناع هندی و مشک.

 

بیشتر بخوانید: تاثیر بوییدن قهوه در تشخیص انواع رایحه ها

 

نت های عطر + رایحه

مرکبات

می تواند به رایحه ای اطلاق شود که عمدتاً مرکباتی است یا به ترکیبات فردی از خانواده مرکبات، از جمله گریپ فروت، لیمو، لیمو، نارنگی، پرتقال و پتی گرین.

گلی

می‌تواند به عطری اشاره داشته باشد که حس گلی خاصی ایجاد می‌کند یا به یک عنصر گلی مانند گل رز، یاس، زنبق یا یلانگ یلانگ اشاره دارد.  رز و یاس در اکثر عطرها وجود دار( این بزرگترین خانواده عطرها است.)

مشک

روزی روزگاری این ماده ای بود که از غدد آهوی مشک گرفته می شد.  که اکنون غیرقانونی شده است، و مشک های مصنوعی مدرن می توانند بوی تمیزی دهند یا حسی ملایم به عطر بدهند.

چوبی

 خانواده عطری است که بوی چوب های تازه بریده یا خشک را تداعی می کند و ممکن است دارای ترکیباتی مانند چوب صندل، چوب سدر یا عود باشد.

میوه‌ای

.نت‌های میوه بیشتر با گل‌ها ترکیب می‌شوند ، اما ممکن است شامل آلو، شاه توت، هلو، سیب، گیلاس یا توت فرنگی باشد.

چرم

خانواده ای از عطرها که تمایل به دودی دارند( که کالاهای چرمی سنتی را تداعی می کند. (بیشتر رایحه چرم از موادی مانند توس می آید.

خط بو

عطر یکی دیگر از عباراتی است که هنگام استفاده از عطر باید به آن توجه کرد. حتما یک نفر وارد اتاق شده و بعد از مدتی از آن خارج شده است، بوی عطر او مدت ها در اتاق مانده است. این تعریف دقیق خط عطر است. عطرها تا چه مدت اثرات زیست محیطی خود را حفظ می کنند؟ این دقیقاً یکی از عناصری است که باید به آن توجه کنیم تا بتواند تأثیرگذاری شخصیت های ما را افزایش دهد. این نوع رایحه می تواند باعث شود که ناخودآگاه تا زمانی که شما آن را احساس می کنید، شما را به یاد بیاورد که می تواند تاثیر مثبتی در برخوردهای عاشقانه و قرارهای کاری داشته باشد.

غلظت عطر

غلظت عطر به قدرتی که یک عطر دارد اشاره می کند. عطرهایی با غلظت رایحه بالاتر حاوی روغن های معطر بیشتر و الکل کمتری هستند. غلظت عطرها به دسته‌هایی از جمله پرفیوم ، ادو پرفیوم، ادو تویلت، ادکلن تقسیم بندی می‌شوند.

پرفیوم

پرفیوم یا عطر خالص نیز شناخته می شود، دارای بالاترین غلظت رایحه است. عطر حاوی ۱۵٪ تا ۴۰٪ رایحه است، اما غلظت آن معمولا بین ۲۰٪ تا ۳۰٪ برای اکثر عطرها است. از بین همه رایحه ها، پرفیوم ها ماندگاری بیشتری دارند. معمولا شش تا هشت ساعت. همچنین پرفیوم به دلیل غلظت بالای عطر، به طور کلی بالاترین قیمت را در بین انواع عطرها دارد. افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است با عطرها بهتر کنار بیایند ، زیرا آنها الکل بسیار کمتری نسبت به سایر انواع عطر دارند و بنابراین احتمال خشک شدن پوست را ندارند.

ادو پرفیوم

بعد از پرفیوم، ادو پرفیوم بالاترین غلظت عطر را دارد. عطر ادو پرفیوم عموماً دارای غلظت بویی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. ماندگاری ادو پرفیوم به طور متوسط ​​چهار تا پنج ساعت است. همچنین معمولاً نسبت به عطر ارزان‌تر است و در حالی که غلظت الکل بیشتری نسبت به عطر دارد، برای پوست‌های حساس بهتر از سایر انواع عطر است. ادو پرفیوم یکی از رایج ترین انواع عطر است و برای استفاده روزمره مناسب است.

ادوتویلت

غلظت عطر ادو تویلت بین ۵ تا ۱۵ درصد است. این عطر ارزان تر از ادو پرفیوم است و یکی از محبوب ترین عطرهای موجود است. عطر EDT معمولا دو تا سه ساعت ماندگاری دارد. برخی ادو توالت را برای لباس روز در نظر می گیرند . اصطلاح ادو تویلت از عبارت فرانسوی Faire sa toilette گرفته شده است که به معنای آماده شدن است.

ادکلن

ادکلن یا EDC غلظت رایحه بسیار کمتری نسبت به انواع عطرهای فوق دارد EDC عموماً دارای غلظت ۲ تا ۴ درصد عطر و غلظت بالایی از الکل است. این عطر ارزان تر از سایر انواع عطرها است، اما عطر آن معمولاً تا دو ساعت ماندگاری دارد EDC عموماً در بطری‌های بزرگ‌تر عرضه می‌شود و باید از عطر بیشتری استفاده شود.

ماندگاری عطر

یکی دیگر از اصطلاحات مهم در مورد عطر که باید به آن توجه ویژه ای کرد ماندگاری عطر است که می تواند بیش از ۲۴ ساعت روی پوست شما باقی بماند. با این حال، اکثر عطرهای محبوب بین ۳ تا ۱۲ ساعت ماندگاری دارند.

سه چیز وجود دارد که تعیین می کند یک عطر چقدر روی پوست شما ماندگاری دارد. که میتوان آنها را به سه دسته ی ترکیب مولکولی، غلظت و نوع پوست شما تقسیم بندی کرد.

 رایحه امضا

یکی دیگر از اصطلاحاتی که برای خرید خود باید به آن توجه کنید رایحه ی عطری امضا است که واقعاً شما را تعریف می کند و دقیقاً همان چیزی را می گوید که می خواهید در مورد خود به دیگران بگویید.

رایحه امضای شما نه تنها باید عطری باشد که از بوییدن آن لذت ببرید، بلکه باید چیزی باشد که به شما احساس بهتری بدهد. عطر شما باید به شما کمک کند تا احساس قدرت کنید و این احساسی است . رایحه شما باید به شما کمک کند تا بهترین حس خود را داشته باشید باید به شما احساس اعتماد به نفس بدهد . اگر هنوز عطر خود را پیدا نکرده اید، ممکن است همه اینها بسیار دور از ذهن به نظر برسد، اما وقتی به ناچار آن را پیدا کردید، همه اینها کاملاً منطقی خواهد بود.

و در آخر امیدوارم این مقاله به شما در آشنایی با اصطلاحات عطر کمک کرده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.