دسته‌بندی نشده

عملکرد عطر روی احساسات

سیستم بویایی در بدن انسان، تنها حسی است که مستقیما از ارگان بویایی به سمت نقطه پردازش می رود. دیگر حواس ما، مانند بویایی و چشایی و شنوایی و غیره پیام های خود را از قبل از اینکه به مقصد پایانی مغز بفرستند، به یک ایستگاه به نام بازپخش می فرستند. با ما همراه باشید .

ممکن است که این سوال پیش آید که آیا رایحه عطر بر روی احساسات تاثیر دارد؟ آیا رایحه ها توانایی تغییر مود را در ما دارند؟ در پاسخ باید گفت که، بعضی از تحقیقات نشان دهنده این موضوع هستند که عطرها و اثر بوها روی مودها تا حدی که خاطراتی از آن ها تداعی بشود را ناشی می شوند. پس تغییر مود یا احساس افراد، از فردی به فرد دیگر و در موقعیت های مختلف می تواند فرق داشته باشد. مثلا یک رایحه می تواند هم آرام کننده باشد و هم در فرد دیگری ایجاد هیجان کند.

رایحه، ابزار قدرتمند و غیر قابل رویتی است که به‌راحتی می‌تواند احساسات انسان را تحت کنترل بگیرد و در تصمیم‌گیری‌های مهم او نقش داشته باشد. به همین دلیل است که شما با استشمام یک بوی خاص، ناخودآگاه خاطرات قدیمی، روزهای کودکی، سال‌های دانشجویی و لحظات خوب و بد را به یاد خواهید آورد و گاهی دست به انتخاب‌های اساسی می‌زنید..

عملکرد عطر روی احساسات

 

 تاثیر عطر بر روی احساسات با مرور کردن خاطرات

معمولا در خاطراتی که ما داریم بوی خاصی هم به مشام می رسیده است. با گذر زمان وقتی که بوی آن عطر به مشام شما برسد، آن خاطره برایتان زنده می شود. عطر ها از موادی تشکیل شده اند که تاثیر زیادی بر روی جسم و روح ما می گذارند. عطر ها حس بویایی ما را تحریک می کنند. گاهی احساسات خوب و گاهی هم اضطراب و نگرانی را در ما ایجاد می کنند.

بو می‌تواند گیرنده‌های روانشناختی ما را مختل کنند. بسیار پیش آمده که از فرد به‌خصوصی بی‌دلیل دوری کرده یا بی‌دلیل او را دوست داشته باشیم. ما در واقع همان بویی هستیم که افراد از ما استشمام می‌کنند. اگر فردی بوی خوبی بدهد، دیگران او را فرد خوبی تلقی خواهند کرد و برعکس اگر از فردی بوی نامطبوعی به مشام برسد، صرف نظر از اینکه چه می‌گوید، ما به سخنان او واکنش خوبی نخواهیم داشت.

به همین دلیل است که صرفا استشمام یک رایحه می‌تواند یک رابطه دوستی را به هم بزند یا زندگی زناشویی را مختل کند فقط به این دلیل که احساسات ناگواری را در ناخودآگاه افراد قلقلک می‌دهد و مثلا توهم خیانت را زنده کرده یا وسوسه را تشدید می‌کند. افراد بسیاری هستند که خودشان حتی از این احساسات آگاه نیستند.

تاثیر عطر تاثیر عطر روی احساسات آنقدر زیاد است که حتی روی حیوانات نیز تاثیر دارد. بعضی از حیوانات با توجه به غریزه شان با منتشر کردن یک بوی جذاب برای جنس مخالف خود در فصل جفت گیری، جفت پیدا می کند و آن را جذب خود می کند.

تاثیر رایحه عطر بر شرایط جسمانی

از تاثیرات مطلوبی که انواع بو روی جسم افراد دارد می‌توان به بهبود گردش خون، تقویت سیستم عصبی و سیستم ایمنی اشاره کرد. بو با کاهش استرس به امر شفابخشی و احیای ارگان‌های مختلف کمک ویژه‌ای کند. تحقیقات بسیاری روی گروهی از بیماران نشان می‌دهد که رایحه‌درمانی به‌صورت دوره‌ای توانسته علائم بیماری‌هایی مانند آسم، بی‌خوابی، خستگی، سرطان، اختلال در نعوذ و مشکلات قاعدگی را درمان کند.

آیا رایحه عطر می‌تواند از آلزایمر جلوگیری کند؟

نخستین نشانه‌های ابتلا به آلزایمر، اختلال در حس بویایی و توهم بویایی است. چنین اختلالی یک هشدار بزرگ برای افرادی است که به‌تدریج نشانه‌های آلزایمر در آنها هویدا شده ولی آن را جدی نمی‌گیرند. درحالی‌که با مراجعه به موقع به پزشک، می‌توان از گسترش آلزایمر جلوگیری کرد. حس بوهای ناخوشایند یکی از نشانه های پیش‌درآمدی عارضه میگرن نیز هست؛ در واقع اختلال بو را می‌توان نقطه آغاز میگرن در نظر گرفت. در صورت مشاهده هرگونه اختلال در بویایی باید به متخصص مراجعه و با تشخیص زودهنگام از پیشرفت میگرن جلوگیری کرد.

تاثیر عطر بر روی جذابیت چهره

رایحه و بو تاثیر زیادی از درک ما از چهره و ظاهر یک فرد دارد. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، چهره افراد با بوی خوب در نزد دیگران می تواند زیبا باشد. یک رایحه خوب که از فردی به مشام می رسد، می تواند تصویر خوبی را از طرف در ذهن ما ایجاد کند. مثلا ما در مصاحبه با فردی که بوی خوبی را از خودش به مشام می رساند، احساس بهتری خواهیم داشت.

عملکرد عطر روی احساسات

تاثیر عطرها بر روی عادات روزمره

از تاثیر عطر بر روی احساسات می توان به تاثیرش در افزایش و کاهش عادات در ما اشاره کرد. گاهی می شود که عطرها بر روی عادات روزمره هم تاثیر می گذارند. با شناسایی این عادات در خود می توانیم به رایحه درمانی در خود برسیم. می توان از خواص درمانی عطرها استفاده کنیم. در نتیجه شدت عادات را در خود افزایش و یا کاهش دهیم.

تاثیر عطر بر میزان پول خرج کردن

طی تحقیقاتی که انجام شده است، افراد در مکانی که بوی خوبی دارد، بیشتر وسوسه می شوند تا خرید کنند، تا جایی که بوی خوبی ندارد. می توان این گونه استنباط کرد که استشمام بوی خوب به قوه خوش بینی و خوشحالی افراد می افزاید. پس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و بیشتر هم خرج می کنند.

تاثیر رایحه ها تقریبا در همه زندگی ما وجود دارد. با کمی دقت و ریزبینی می توانیم متوجه ملموس بودن عطر ها در زندگی خود باشیم. متوجه می شویم که برخی از ما انسان ها حتی بدون وجود عطر ها نمی توانیم زندگی کنیم. حتی حاضریم که خیلی از چیزها را بخاطر داشتن رایحه هایی چون بوی آغوش مادر یا عطر خوش نوزاد از دست بدهیم.

بو و بهره‌وری در محیط‌های کاری

حس بویایی با تقویت سطح هوشیاری قادر است بهره‌وری کارمندان در محیط‌های کاری را بالا ببرد. نتیجه یک تحقیق روی یک شرکت ژاپنی نشان داد که وقتی عطر عصاره لیمو در ساختمان این شرکت منتشر می‌شود، بهره‌وری در این شرکت تا ۵۴ درصد افزایش می‌یابد. رایحه‌هایی مث عطر لیمو  می‌توانند با تقویت سطح تمرکز، حالت گیجی و گرفتگی مغز را از بین ببرند و ذهن را تخلیه کنند.

حرف اخر

تاثیر رایحه‌ها را در زندگی خود دست‌کم نگیرید. استشمام بوی خوب غذاها و میوه‌ها، عطرها و بسیاری از چیزهای دیگر، تاثیرات مثبت فراوانی بر زندگی روزمره دارند. کافیست با دقت بیشتری به اطرافتان نگاه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *