وبلاگ

نحوه ی تشخیص بوی عطر از روی رنگ آن

اهمیت رنگ عطر، طراحی آن و حتی بطری عطر برای مصرف کنندگان قابل توجه است. اگرچه ممکن است انتخاب رنگ در عطرسازی صرفاً برای زیبایی شناختی به نظر برسد، اما در واقع این رنگ چیزی را در مورد ماهیت رایحه به مشتری منتقل می کند. عطرسازان می‌دانستند که یک رابطه منحصر به فرد بین رنگ و رایحه وجود دارد و این بر انتخاب و خرید عطر بر مردم تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل خواص روانشناختی رنگ به طور گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته است.

استفاده از رنگ ها در صنعت عطرسازی

اسانس هایی که معمولاً در عطرسازی استفاده می شوند، هر کدام رنگ منحصر به فرد خود را دارند. بیشتر آنها روشن، حتی طلایی هستند، در حالی که برخی دیگر مقداری از رنگ گلبرگ های گلی را که از آن مشتق شده اند حفظ می کنند (مثلاً روغن گل رز).

بیشتر اسانس ها دارای رنگ های ظریف و حتی شفاف هستند؛ با این حال، برخی از آنها سایه های بسیار شدیدی دارند، مانند روغن گریپ فروت. از طرف دیگر عصاره چوب و ریشه عمدتاً قهوه ای یا سبز تیره است.

زمانی که اسانس‌ها مخلوط می‌شوند، معمولاً طیفی از سایه‌های عسلی از شفاف، روشن تا بسیار تیره به دست می‌آیند. با این وجود، از آنجایی که امروزه به ندرت از اسانس های خالص در عطرها استفاده می شود، افزودن رنگ های مصنوعی به طور فزاینده ای رایج است. این به این دلیل است که امروزه موادی که برای عطر استفاده می شود اغلب مایعات شفاف تولید می کنند.

بنابراین، عطر را با افزودن رنگ های مناسب رنگ می کنند تا آنها جذاب تر شوند.رنگ ها بدون شک بسیار قدرتمند هستند. این یک واقعیت ثابت برای همه کسانی است که با آنها سر و کار دارند، عطرها با وسوسه کردن ما به وسیله رنگ هایشان لذت بخش می شوند، چیزی که هنگام خرید، افراد به آن توجه می کنند.

رنگ و عطر

رنگ ها تقریبا در تمام قسمت های عطر دخیل هستند. بسته بندی، بطری، طرح، و حتی مایع خود عطر. این اولین چیزی است که توجه ما را جلب می کند، حتی قبل از اینکه بوی آن را استشمام کنیم.

همچنین رنگ یک عطر ماهیت و پایه رایحه را به مشتری منتقل می کند.

انواع مختلفی از بوها وجود دارد و هر سایه یا رنگی از رایحه های مختلف به رنگ خاصی وابسته است.

یکی از عواملی که بر رنگ عطر اثر می گذارد، اسانس یا روغن هایی است که در مایع عطر استفاده می شود، هر اسانس یک رنگ منحصر به فرد دارد.

روغن‌های ضروری اغلب سبک و حتی روغن‌های طلایی هستند، در حالی که سایر روغن‌ها رنگ پایه گلی را که از آن استخراج می‌شوند حفظ می‌کنند.

همانطور که گفتیم برخی از روغن ها بوی ملایمی دارند و برخی دیگر مانند گریپ فروت دارای سایه نسبتاً شدید و تند هستند. برخی از روغن ها رنگی قهوه ای یا سبز تیره هستند، مانند عصاره چوب و ریشه.

انواع عطرها

  • یادداشت های شرقی
  • نت های گل
  • یادداشت های تازه
  • نت های چوبی

اگر می‌خواهید درباره هر عطر بیشتر بدانید، در اینجا می‌توانید اطلاعات مفیدی را پیدا کنید:

رنگی که اسانس ها ایجاد می کنند به ترکیب روغن ها و مواد تشکیل دهنده بستگی دارد. می تواند از سایه عسلی، شفاف، تا رنگ های روشن یا حتی تیره متفاوت باشد. اما همانطور که گفتیم امروزه به ندرت از اسانس ها در عطرها استفاده می شود و عطرسازان به جای آن از رنگ های مصنوعی استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید: با انواع عطر آشنا شوید + ۷ نوع رایحه اصلی عطر

 

اکنون زمان توجه بیشتر به هر رنگ و عطر فرا رسیده است:

چندین نوع  رنگ برای بوهای مختلف وجود دارد، مانند:

*گرم

*سرد

*شیرین

*تلخ

هر یک از این عطرهای مختلف معمولاً در یک سایه رنگ خاص ارائه می شوند.

همین تئوری برای رنگ های گرم و رنگ های سرد در اینجا نیز صدق می کند.

رنگ های گرم رایحه های گرم را ارائه می دهند و رنگ های سرد با رایحه های سرد مرتبط هستند.

معمولاً با دیدن مایع و رنگ آن متوجه می‌شویم که عطر یا ادکلن دارای بو و سایه گرم است یا خنک، این تصور اولیه ای است که قبل از اینکه عطر را بو کنیم دریافت می کنیم.

در ادامه به بررسی چندین مورد میپردازیم:

رنگ صورتی

چه حسی نسبت به این عکس دارید؟

این عطر و رنگ چه احساساتی را در ذهن شما برمی انگیزد؟

رنگ عطر

 

احتمالاً شما رایحه ای گرم و شیرین و رایحه ای بسیار ملایم را در نظر می گیرید و این به دلیل رنگ صورتی این عطر است که این حس رو به شما منتقل میکند .

حالا چرا اینطور است؟ احتمالاً به این دلیل که معمولاً رنگ صورتی را با شیرینی ها، گل ها، آب نبات ها دیده ایم و همچنین در دسته رنگ های گرم قرار می گیرد و ما در ذهن خود بویی ایجاد کردیم، بنابراین، یک نوع رایحه گلی و شیرین را تصور می کنیم.

رنگ آبی

این یکی چطور؟

رنگ آبی عطر

 

این بطری آبی چه حسی به شما می دهد؟

این عطر و رنگ آن را چگونه درک می کنید؟

احتمالا شما عطری خنک و سبک و شاید چوبی یا شیرینی سبک را احساس کردید، اما چرا؟

همانطور که اشاره شد، ما سعی می کنیم بر اساس آنچه قبلاً می دانیم، بین چیزها ارتباط برقرار کنیم. در این مورد، یک بطری آبی از یک عطر آبی، می دانیم که آبی رنگ آب، دریا و آسمان است. بنابراین، ما نوعی بوی خنک، شاید حتی سرد، تمیز و تازه را تصور می کنیم.

طلایی

همانطور که می بینید، این یکی طلایی است (یا شاید کمی نارنجی!)

رنگ طلایی عطر

این رنگ ممکن است رایحه های شدیدی را برای شما ایجاد کند. طلایی اغلب با احساسات قوی و گرم همراه است، شاید به این دلیل که رنگ خورشید است، نور خورشید حس گرما، شادی و انرژی را به ارمغان می‌آورد و بر این اساس، عطرسازان از این رنگ (رنگ‌های سایه عسلی) استفاده می‌کنند تا همین حس را در شما ایجاد کنند. بسیاری از میوه‌ها یا گل‌ها نارنجی یا حداقل نزدیک به این سایه هستند، بنابراین به‌دست آوردن روغن‌های ضروری برای ساخت این رنگ عطر کار سختی نیست.

سبز

رنگ سبز عطر

 

بدون شک، این تصویر حس تازگی را برای شما به ارمغان می آورد. و این به احتمال زیاد به دلیل ۲ چیز است:

۱_ رنگ عطر

۲_ شیشه عطر

نتیجه

رنگ ها می توانند روی همه چیز تأثیر بگذارند و عطرها یا ادکلن ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همچنین عطرها می توانند روی ما تاثیر بگذارند. بنابراین، این دو عنصر دوست داشتنی و مسحورکننده را با هم ترکیب کنید تا حسی معطر و فراموش نشدنی ایجاد کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.