اخبار

شانل شماره ۵ یک انقلاب در دنیای عطر

Chanel No. 5 is a revolution in the world of perfume

با ظهور اولین عطر شانل به نام ۵ Chanel No. انقلابی در دنیای عطر رخ داده است. گابریل “کوکو” شانل (۱۸۸۳-۱۹۷۱) می خواست مدرنیته را در یک شیشه عطر خلاصه کند و این کار را کرد. در سال ۱۹۲۴ طراحی این بطری تکمیل شد: مربع، جذاب و تخت. اگر فقط به درب شیشه عطر نگاه کنیم، اندازه درب از آن زمان تاکنون چندین بار تغییر کرده است. بطری شانل ۵  از سال ۱۹۵۹ در موزه هنر مدرن نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

عدد جادویی: ۵

گفته می شود که عدد ۵ عدد مورد علاقه کوکو شانل است که در کودکی برای او را شانس می آورده است.مجله مد و سبک زندگی ووگ می نویسد: “مادمازل ظاهراً شماره ۵ را انتخاب کرد زیرا این پنجمین عطر او بود.” عطر شماره پنج شانل در پنجمین روز از پنجمین ماه سال به نام عطر شماره پنج به بازار عرضه شد.

عطر جزء ضروری زنان است

نقل است که کوکو شانل به شوخی گفت: «زنی که از عطر استفاده نمی‌کند، آینده‌ای ندارد. با همکاری ارنست بو عطرساز معروف فرانسوی اولین عطر شانل روانه بازار شد. عطر شماره پنج شانل تا به امروز یکی از پرفروش ترین ها باقی مانده است. البته این عطر در تاریخ فیلم کوکوشانل که در سال ۲۰۰۹ فیلمبرداری شد نیز جایگاه ویژه ای داشت. فیلمی با آنا موگالیس در نقش شانل.

عطری برای تمام دنیا

وقتی تولید عطر به پایان رسید، کوکو شانل ابتدا شیشه های عطر را بین دوستان و مشتریانش توزیع کرد بدون اینکه فاش کند چه کسی عطر را سفارش داده است. در سال ۱۹۲۱ راه اندازی شد و فقط برای تعداد محدودی از مردم شناخته شد، از سال ۱۹۲۴ در بسیاری از کشورها فروخته شد.

عطر برای پوشیدن

اگر مرلین مونرو برای تبلیغ شنل استخدام می شد، مطمئناً بهتر از پاسخی که او به سوال سردبیر مجله ماری کلر داد، نبود. مونرو گفت: «برای خواب فقط چند قطره عطر شانل شماره ۵ می‌پوشم». با این واکنش بازیگر زیبای هالیوود، این عطر نه تنها در میان زنان، بلکه در میان مردان نیز بسیار محبوب شد.

راز یک عطر

کوکو شانل عطرهایی را که در زمان خود وجود داشت دوست نداشت. رایحه این عطرها معمولا فقط بوی گل، رز یا یاس می داد. اما شانل معتقد بود که عطر باید شخصیت داشته باشد و جلوه ای از شخصیت یک زن باشد. نسخه «شنل شماره پنج» یک راز است، اما باید ترکیبی از یاس و نوعی گل رز باشد. با این انتخاب او می خواست تمام عطرهای زمان خود را از رقابت خارج کند.

عطری که هنوز هم یکی از بهترین هدیه‌هاست

یک قرن از ظهور این شیشه مستطیل شکل که دنیای عطرها را تسخیر کرد می گذرد. با این حال اگر آقایان به دنبال هدیه ای برای عزیزشان هستند، این عطر یکی از گزینه هاست

برازنده و خوش‌بو

کوکو شانل به دلیل طراحی ها و مدهای ساده اما شیک و کاربردی اش شناخته شده است. او می خواست ایده خود را به جهان معرفی کند: آزادی، رهایی و راحتی. روزگاری بود که زنان با لباس های حجیم و با دامن های بلند و تاپ های تنگ و تا حد خفگی زندگی می کردند. Chanel با طراحی های اسپرت راحت و زیبای خود توانسته از پس این لباس های ناراحت کننده برآید.

عطر یک عصر

او به عنوان یک طراح مد شروع کرد و به تدریج امپراتوری خود را ساخت. امپراتوری شانل که با مد ساده، راحت و شیک ظاهر زنان را متحول کرد. و تاج عطر شماره پنج شانل یکی از پرفروش ترین عطرهای ۱۰۰ سال اخیر را بر روی برند خود قرار داده است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.