وبلاگ

چند حقیقت در مورد تاثیر عطرها بر خلق و خو

چند-حقیقت-در-مورد-تاثیر-عطرها-بر-خلق-و-خو

عطرها می توانند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند و یا آن را تغییر دهد؛ همچنین می توانند استرس شما را کاهش دهند، خواب را بهبود بخشند و همچنین اعتماد به نفس، عملکرد فیزیکی و شناختی را افزایش میدهند . عطرهای خاص ممکن است احساسات و عواطف خاصی را برای افراد مختلف ایجاد کنند و برایشان آرامش به ارمغان بیاورد.

عطرها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند؟

بسیاری از عطرها نوعی کیفیت و اثر رایحه درمانی را ارائه می دهند. و به راحتی می توانند خلق و خو را تغییر دهند. با علم به اینکه عطرها این قدرت را دارند که خلق و خو را تغییر دهند و بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند. شرکت‌های عطرسازی و شرکت‌های تولیدکننده عطر با پشتکار در خلق عطرهای جدیدی کار می‌کنند که فواید تغییر خلق و خوی مثبت را ارائه می‌دهند.

برخی از مزایای مثبت تغییر خلق و خوی که می توانید از عطرهایی با ویژگی های رایحه درمانی انتظار داشته باشید عبارتند از:

  • افزایش هوشیاری:رایحه هایی مانند نعناع، ​​دارچین و لیمو به شما کمک می کند فعال و متمرکز بمانید، همچنین می تواند بر عملکرد کار شما نیز تأثیر بگذارد.
  • نشاط :عطرها می توانند احساس سرزندگی و شفافیت ذهنی را تقویت کنند. زنجبیل، گریپ فروت و لیمو از جمله عطرهایی هستند که می توانند قدرت شما را تقویت کنند.
  • خلق و خوی نشاط آور: خلقو خوی شما می تواند روز شما را بسازد یا خراب کند؛ از این رو استفاده از رایحه‌هایی مانند وانیل، چوب صندل، یاس و رزماری می‌توانند به شما در بهبود خلق و خوی تان کمک کنند. این عطرها می توانند با خستگی ذهنی شما مبارزه کنند و حفظ حافظه را بهبود ببخشند.
  • آرامش:عطرهایی مانند اسطوخودوس، گل رز، بابونه و یلانگ یلانگ می توانند آرامش شما را تقویت کنند و کیفیت خواب بهتری را برای شما القا کنند. این عطرها زمانی بهترین عملکرد را دارند که بخواهید پس از یک روز طولانی، خود را آرام کنید .
  • احساس انگیزه:برخی از عطرها مانند علف لیمو، ترنج، ریحان و جوز هندی می توانند به شما کمک کنند انگیزه داشته باشید و روحیه شما را نیز تقویت میکنند. این عطرها می توانند سطح انرژی شما را افزایش داده و حواس شما را تقویت کند.

چگونه بفهمم کدام عطر را انتخاب کنم؟

با آزمایش کردن و استشمام کردن انواع رایحه‌های مختلف عطرها  و با توجه به غریزه شخصی خود متوجه میشوید که کدام عطر نه تنها شما را خوشبو می‌کند، بلکه ممکن است برخی از مزایای آروماتراپی را نیز برای شما ارائه دهد. شما باید بفهمید که کدام عطرها حال و هوای مورد نظرتان را ایجاد می کنند.

رایحه درمانی گاهی اوقات به عنوان یک فرآیند پزشکی جایگزین برای بهبود خلق و خو و سلامت کلی فرد با ترکیب روغن های طبیعی و ضروری از منابع مختلف مانند گل ها و ساقه ها، برگ ها و پوست درخت و همچنین سایر قسمت های گیاه استفاده می شود.

چرا باید زمانی که حال شما خوب است عطر را انتخاب کنید؟

آیا می دانستید که خلق و خوی شما بر توانایی تان در انتخاب عطر مناسب در هنگام خرید عطر تاثیر زیادی خواهد داشت؟! این به این دلیل است که خلق و خوی شما بر تعادل PH بدن شما تأثیر می گذارد، زمانی که خلق و خوی خوبی دارید، بدنتان متعادل است و سیستم حس بویایی شما در اوج است. اما زمانی که روحیه بدی دارید، اثرات استرس و عوامل دیگر می تواند سیستم بویایی شما را مهار کند، بنابراین زمانی که سطح استرس پایین است و روحیه‌تان بالا است، بهترین زمان است که عطر بخرید.

مطابق با هدف خلق و خوی عطر:

با انتخاب عطرهایی با این رایحه ها، خلق و خوی مورد نظر خود را مطابقت دهید:

رایحه های آرام بخش:  بابونه،یاسمن، اسطوخودوس، نرولی ،چوب صندل، وانیل، توت فلفل شیرین، چوب رز و کندر.

رایحه های طراوت بخش، احیا کننده و نشاط آور :

  پرتقال،رازیانه،مرکبات،سرو،اکالیپتوس،شمعدانی ،زنجبیل، گریپ فروت، لیمو ،اهک ،مر جوز هندی، نعناع تند، کاج ،گل سرخ،چوب رز،نعناع ،نارنگی ،صنوبر،درخت چای،آویشن،زمستان سبز.

رایحه‌های فوق‌العاده زیادی برای انتخاب وجود دارد که هم می‌توانند الهام‌ بخش باشند و هم خلق و خو را تغییر دهند، که باعث می‌شود دوستداران عطر در همه جا تجربه کنند و به مجموعه‌های عطر خود اضافه کنند.

چرا رایحه ها باعث ایجاد خاطرات قوی می شوند؟

حس بویایی یک حس بسیار ابتدایی است که نقشی حیاتی در طول تکامل ما از یافتن غذا و درک طعم آن تا تمایز آن از مواد سمی داشته است.چیزی که بویایی را در بین دیگر حواس منحصر به فرد می کند این است که سلول های گیرنده آن نورون هستند، به عبارت دیگر، عصب بویایی متشکل از نورون هایی است که یک سر آنها در تماس مستقیم با دنیای بیرونی و سر دیگر در تماس مستقیم با مغز، که احساسات را تنظیم می کند. در مجموع، این سیستم شگفت‌انگیز برای شناسایی، ارائه و پردازش مولکول بوهای مختلف تکامل یافته است. به همین دلیل است که یک بو ممکن است باعث ایجاد انواع احساسات شود.

گفته می شود که ما ۱۰۰ برابر بیشتر از آنچه که می شنویم، می چشیم یا لمس می کنیم، چیزی را که بو می کنیم به یاد می آوریم. عطرها با خواص خاص خود در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند خاطراتی را زنده کنند ، به همین دلیل است که می‌توانیم عده‌ای را در هنگام برخورد با رایحه‌ای آشنا اما فراموش شده یادآوری کنیم و به همان اندازه ای که افراد به غذا و موسیقی خاص جذب می شوند، به همانگونه به سمت رایحه های مختلف نیز کشیده می شوند. مطالعاتی به منظور تعیین ارتباط بین خلق و خو و رایحه های مختلف انجام شده است. مطالعات رفتاری نشان داده است که بوها می توانند خاطرات عاطفی شدیدتری نسبت به تصاویر واقعی ایجاد کنند.

علاوه بر این، رایحه این قدرت را دارد که فرد میتواند هم خاطرات مثبت و هم خاطرات منفی را به خاطر بسپارد و همچنین به تقویت خلق و خوی فرد کمک می کند.

عطرهای خاص می توانند منجر به کاهش استرس، اعتماد به نفس، افزایش خواب، عملکرد فیزیکی و شناختی شوند.  به عنوان مثال، رایحه مرکبات می تواند به شما احساس پرانرژی، بهره وری، بیداری و آرامش بیشتری بدهد. بنابراین، اگر در تلاش برای بیدار شدن و شروع به کار هستید، روشن کردن شمع مرکباتی واقعاً کمک خواهد کرد.

به همین ترتیب، اسطوخودوس رایحه دیگری است که می تواند حال و هوا را تغییر دهد که اغلب برای تقویت خواب طبیعی و آرامش استفاده می شود. بنابراین، اگر به دنبال آرامش هستید، می‌خواهید روی رایحه‌هایی تمرکز کنید که حاوی اسطوخودوس به عنوان یک ماده اولیه هستند.

کلام پایانی

بوها این قابلیت را دارند که بر خلق و خو، عملکرد و همچنین خاطرات و احساسات ما تأثیر بگذارند. بنابراین، دفعه بعد که بویی را استشمام کردید، سعی کنید بفهمید که اولین بار آن را در کجا تجربه کرده اید و سپس با خود فکر کنید که آیا تغییری در خلق و خوی خود احساس می کنید یا نه و از آن لذت ببرید!

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.