وبلاگ

۹ مورد از خوشبوترین گل های مورد استفاده در صنعت عطرسازی

9-مورد-از-خوشبوترین-گل-های-مورد-استفاده-در-صنعت-عطرسازی

عطرها از مواد مختلفی ساخته می شوند. که شامل الکل، روغن ارگانیک، ادویه جات ترشی جات و سایر اجزای طبیعی که گل ها و میوه ها محبوب ترین و اصلی ترین عناصر در صنعت عطرسازی هستند.

با این حال، گل ها بیشتر در تولید عطر استفاده می شوند. آنها اجزای اصلی عطرهای متعدد هستند. زیرا رایحه ای با طراوت ایجاد می کنند که ماندگار و برجسته هستند.وقتی عطرهای گل ها با مواد تشکیل دهنده مناسب ترکیب شده و با استفاده از فناوری و تکنیک های مناسب تولید شوند، می توانند ماندگاری زیادی داشته باشند.

اما لیست برتر گل های مورد استفاده در صنعت عطرسازی عبارتند از:

۱. یاس

گل-یاس در عطرسازی

کلمه یاس از کلمه فارسی یاسمین به معنای عطر گرفته شده است .یاس که در صنعت عطرسازی با نام «لا فلور» شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین ترکیبات در عطرهای مختلف است. بوی لطیف، مطبوع و شیرین، آن را به یک جزء ضروری تبدیل می کند.

یاس گیاهان بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری اوراسیا، استرالیا و اقیانوسیه هستند. آسیای جنوبی و جنوب شرقی بیشترین گونه های این گیاه را دارند.

یاس نزدیک به ۲۰۰ گونه دارد. با این حال، بیشترین گل هایی که برای تهیه عطر استفاده می شود، Jasminum grandiflorum (بومی افغانستان و ایران اما اکنون معمولاً در فرانسه رشد می کنند)یا یاس با گل درشت و یاس سمباک است که به نام های توسکانی یا یاس عربی نیز شناخته می شود.

گل یاس به دلیل رایحه ای جذاب در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و رایحه درمانی نیز استفاده می شود.

۲. اسطوخودوس

اسطوخودوس

رایحه تمیز و معطر اسطوخودوس، گیاه بومی مدیترانه غربی، آن را به یکی از گل های برتر مورد استفاده در تولید عطر تبدیل می کند.

اسطوخودوس دارای مشخصات عطری متفاوتی است که بر اساس منشاء خاک آن متغیر است. به عنوان مثال، نوع فرانسوی دارای رایحه گلی شیرین است در حالی که نوع هلندی به دلیل محتوای بالای کافور، رایحه تند و قابل تشخیص تری دارد.

روغن اسطوخودوس رایحه های مختلفی نیز دارد. این بستگی به منبع گل، ارتفاع محل رشد آن و روش تقطیر مورد استفاده دارد.

مانند یاس، اسطوخودوس نیز اغلب در رایحه درمانی استفاده می شود. عطرهای اسطوخودوس دارای نت گلی تمیز با رایحه تازه شیرین بیان است.

۳. گل رز

گل رز که به عنوان “ملکه گل ها” شناخته می شود، همچنین یک عنصر محبوب در عطرهای الهام گرفته از طبیعت است. عطرهای رز زمانی در بین یونانی ها و رومی ها بسیار محبوب بودند.

این گل ها بومی آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و شمال غربی آفریقا هستند. عطرهای گل رز دارای رایحه ای با طراوت و شاداب هستند که حواس را بیدار می کند.

رایج‌ترین گونه‌های گل رز مورد استفاده در تولید عطر عبارتند از rosa centifolia که در جنوب فرانسه رشد می‌کند و rosa damascene که در خاورمیانه یافت می‌شود. نوع داماسک برای عطرسازی کشت می شود.

گل رز در شب برداشت می شود زیرا پس از غروب آفتاب بوی قوی تری منتشر می کند. این عطر پس از آن در عطرهایی که به آن اضافه می شود، بیشتر قابل توجه و قدرتمندتر خواهد بود.

۴. بنفشه

این نوع گل قرن‌هاست که کشت می‌شود و می‌توان آن را در یونان باستان به ۵۰۰ سال قبل از میلاد ردیابی کرد. بنفشه دارای رایحه گلی شیرین، پودری و شبنمی است. با این حال، رایحه آنها تصفیه شده، مطبوع، و سبک است . بنفشه ها بومی نیمکره شمالی هستند. چندین گونه نیز در هاوایی، استرالیا و در آمریکای جنوبی یافت می شود.

ویکتوریا ویولت و پارما ویولت محبوب ترین انواع گل های مورد استفاده در عطر هستند. به غیر از عطر، بنفشه از ترکیبات محبوب در لوسیون ها و روغن های ضروری است.

۵. نیلوفر

نیلوفرها نیز انواع مختلفی دارند که رایحه‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، زنبق عید پاک، که در ژاپن و سایر کشورهای آسیایی یافت می شود، دارای رایحه ای غنی و پر جنب و جوش است.با این حال، زنبق ستاره‌نگار که بومی آسیای شرقی است، بوی قوی‌تری دارد که خودنمایی می‌کند.

عطرهایی با رایحه لیلی بوی قوی و در عین حال ملایمی دارند. اگرچه آنها رایحه ای قوی دارند، اما هنوز هم زنانگی و تلفیقی از لطافت دارند.

۶. یلانگ یلانگ

یلانگ یلانگ، گلی که در جنوب شرقی آسیا محبوب است، زمانی «یاس مرد فقیر» نامیده می‌شد، زیرا بوی یاس می‌دهد اما مقرون به صرفه‌تر است.

یلانگ یلانگ در حال حاضر یکی از گران‌ترین ترکیبات گلی است که به عطر اضافه می‌شود، زیرا تولیدکنندگان برای تولید یک کیلوگرم اسانس به حدود ۴۰۰ کیلوگرم گل نیاز دارند. با این حال، یک درخت تنها می تواند حدود ۱۰ کیلو گل در سال ارائه دهد.

یلانگ یلانگ رایحه ای تند، عجیب و غریب و غنی به عطرها اضافه می کند. همچنین نت‌های زنانه و حسی عطرها را تقویت می‌کند و آن‌ها را بیشتر به چشم می‌آورد.

۷. یاسی

یاس بنفش گلی ارغوانی رنگ که رایحه ای شیرین و خوشبو دارد. رایحه آن سنگین اما هنوز بوی تازگی و مرکباتی دارد.

این ترکیب پیچیده رایحه، آن را به یکی از جالب‌ترین ترکیبات گلی که به عطر اضافه می‌شود تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، ترکیب آن با مواد دیگر می تواند بسیار مشکل باشد. تولیدکنندگان باید نسبت های مناسبی را برای ارائه عطرهایی کاملاً متعادل به دست آورند.

وقتی ادغام یاس بنفش به درستی انجام شوند، رایحه‌های پودری با رنگ‌هایی از عسل، وانیل و طراوت سبز یاسمن مانند دارند.

۸ .نرگس

گل نرگس احتمالا یکی از تنها گل های وحشی است که در حال حاضر در عطرهای تجاری استفاده می شود. این گل وحشی بومی مراتع و جنگل های جنوب اروپا و شمال آفریقا است. همچنین به طور گسترده در سراسر آسیا و خاورمیانه رشد می کند. منشاء دقیق واژه نرگس به خوبی شناخته نشده است، اما اغلب با کلمه یونانی “narke” به معنی مخدر مرتبط است – اصطلاحی که به خوبی با رایحه این گل ها مناسب است.

مانند دیگر همتایان گل سفید خود، رایحه نرگس غنی، تند است. چیزی که آن را متمایز می کند، نت های سبز، عسلی و یونجه مانند اضافه شده آن است. همچنین به طور قابل توجهی شیرین تر از سایر گل های سفید است.این ماده خام قیمت بالایی دارد. نزدیک به ۵۰۰ کیلوگرم گل لازم است تا فقط ۱ کیلوگرم یا ۳۰۰ گرم گل مطلق بدست آید.

۹ .فرانگی پانی

گل های فرانگی پانی (پلومریا) به صورت گل های سفید، زرد یا صورتی روی درختان رشد می کنند. عطر آنها اغلب یادآور چیزی عجیب و غریب، گرمسیری و تند است. با توجه به اینکه این گل ها بومی مناطق گرمسیری جنوب شرق آسیا، دریای کارائیب و برزیل هستند، این رایحه تعجب آور نیست. مانند گل یاس و گل سرخ، این گل ها بیشتر در شب معطر هستند. رایحه فرانجی‌پانی به بهترین وجه به‌عنوان رایحه‌های عجیب و غریب، استوایی، سرم‌آور، «خورشیدی»، لاکتونیک، یاسمن و گل سرخ و شیرین توصیف می‌شود. با رایحه زردآلو، هلو و رایحه لیمو. این ترکیب اغلب در عطرسازی با استفاده از ترکیبی از نت های میوه ای لاکتونیک مانند نارگیل استفاده می شود

کلام اخر

چه به دنبال یک عطر جدید برای خرید باشید یا برای تکمیل لباس های فصلی خود و یا در تجارت عطرسازی هستید، دانستن محبوب ترین ترکیبات گل در عطرها مفید است. شناخت انواع گل ها در صنعت عطرسازی می تواند به شما کمک کند تا عطرهای مناسبی را انتخاب کنید تا بهترین خود باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.