دسته‌بندی نشده, وبلاگ

۵ روش برای حفظ و ماندگاری عطر

حتما تا به حال متوجه شده اید که وقتی قبل از بیرون رفتن از خانه  بر روی پوست خود عطر اسپری می کنید، تا زمانی که به میهمانی ای که در شب  دعوت شده اید می روید ، به نظر می رسد عطر تبخیر شده است و هیچ اثری از بوی آن نیست؟ به همین دلیل نیاز دارید که در طول روز عطر خود را تمدید کنید . فقط به این دلیل که رد بوی عطر شما تمام روز طول نخواهد کشید، به این معنا نیست که این عطر خوب نیست؛ حتی گران ترین عطر ها را استفاده کنید باعث نمی شود که شما رد بوی عطر خود را برای مدت زمان خیلی طولانی احساس کنید.

در ادامه به پنج روش برای حفظ و ماندگاری عطر اشاره می کنیم .

  • استقاده از مرطوب کننده

این روش به ویژه برای افرادی که دارای پوست خشک هستند، خیلی موثر است،  احتمالا برای حفظ عطر بسیار طولانی تلاش کرده اید ، با استفاده از مرطوب کننده  به پوست خود کمک می کنید تا عطر را جذب کند و برای مدت طولانی رد بوی عطر با شما همراه باشد . به همین ترتیب، این امر به محافظت از پوست شما از سوزش ناشی از الکل در عطر کمک خواهد کرد. اغلب، بسیاری از عطرها با مرطوب کننده همراه هستند ، که قطعا ارزش خرید در آن زیاد است.

  • استفاده از عطر بلافاصله پس از دوش گرفتن

 پس از دوش گرفتن، منافذ تمیز پوست شما کاملا باز هستند ، و آن زمان مناسب ترین زمان برای استعمال عطر است . بعد از اینکه شما از حمام خارج شدید،  پوست خود را خشک کنید و عطر را در نقاطی که نبض دارند اسپری کنید . منافذ باز شما عطر را جذب می کنند و پوست شما تمام روز بوی خوبی خواهد داد. با این حال، دقت کنید زمانی که پوست مرطوب است از عطر استفاده کنید چون زمانی که پوست خشک می شود اثر ماندگاری عطر بر روی آن کمتر می شود.

  • توجه به دمای هوا و نحوه صحیج استعمال آن

اگر دمای هوا زیاد باشد ، میزان پراکنده شدن مولکول های عطر نیز بیشتر می شود وسرعت این پراکندگی نیز بالاتر است.

در فصل های سرد به دلیل پوشیدن لباس های بیشتر ،پخش بوی عطر کمتر می شود.

بسیاری از مردم عطر خود را بر روی یک مچ دست خود اسپری کرده و مچ دستان خود را بهم مالش می دهند . اما انجام این کار در واقع ممکن است به ازبین رفتن عطر کمک کند . گرمای افزایش یافته از اصطکاک مچ دستان شما  ممکن است باعث عدم تعادل جزئی در عطر شود و شما ممکن است متوجه شوید که  بوی آن را به مدت طولانی احساس نکنید . اسپری هر مچ دست به طور جداگانه به عطر خود کمک خواهد کرد تا ماندگاری آن افزایش یابد.

  • توجه به نوع و غلظت عطر

ماندگاری بوی عطر ، رابطه ی مسقیمی با غلظت آن دارد همچنین عطر های ارزان تر ماندگاری کمتری نسبت به عطر های گران قیمت دارند.

 همانطور که در بالا گفته شد ، عطر ها بر اساس میزان درصد ترکیب روغن در آب و الکل به ۴ دسته تقسیم می شود . که به ترتیب درصد ، ماندگار ترین نوع عطر، پرفیوم با ۲۴ ساعت ماندگاری و بعد از آن ادوپرفیوم با ۶ ساعت ماندگاری و در اخر ادو تویلت و ادوکلن به ترتیب  با سه و دو ساعت ماندگاری هستند. شدت و ماندگاری عطر بر اساس غلظت، شدت و طول عمر ترکیبات معطر (اسانس طبیعی / روغن عطر) مورد استفاده در آن می‌باشد. هر قدر درصد ترکیبات معطر افزایش می‌یابد، شدت و ماندگاری آن نیز زیادتر می‌شود.

  • نگه داری درست عطر ها

عطر ها باید در دمای پایین ، به دور از نور خورشید و در مکانی ترجیحا تاریک نگه داری شود . البته باید به تاریخ انقضای عطر نیز توجه شود چون بعد از گذشت زمان رایحه ی عطر کم می شود.

متأسفانه نور، آرایش مولکولی مایع معطر را از بین می برد و می تواند بطری خود را نیز ذوب کند، اگر  جنس آن پلاستیک باشد. برای جلوگیری از تغییر DNA حساس عطر، بطری خود را  به دور از نور خورشید و در مکانی ترجیحا تاریک نگهداری کنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

نکات زیادی وجود دارند که به ماندگاری و حفظ بوی عطر برای زمان طولانی کمک می کنند که علاوه بر این نکات باید به این موضوع توجه داشت که انواع عطر ها ماندگاری متفاوتی دارند و برای اینکه از اصل بودن آن ها مطمئن شویم باید از فروشگاه های معتبر خریداری کنیم .

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع رایحه های  اصلی عطرها

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.